Ako správne vybrať solárny kolektor

V prvom rade si je potrebné uvedomiť, aký je rozdiel medzi
·         solárnym fotovoltickým panelom
·          a solárnym kolektorom
     Prvý z nich je určený pre výrobu elektrickej energie pomocou slnečných lúčov,  druhý typ je pre ohrev vody.

solární panely
 
     Solárne kolektory sú  vynikajúcim nástrojom na zásobovanie  domov tepelnou energiou. Môžu slúžiť ako pre vykurovanie obytných priestorov, tak aj pre ohrev pitnej vody. Ak chcete optimálne navrhnúť solárne vykurovanie a ohrev vody vo vašej domácnosti a vychutnávať si teplo a komfort domáceho pohodlia, je potrebné dôkladne sa zaoberať otázkou výberu solárneho zariadenia. Prvým krokom pri výbere solárneho kolektora by malo byť posúdenie potrieb a objemov spotreby tepla. Podľa priemerných výpočtov sa predpokladá, že sa spotrebuje asi 50-60 litrov teplej vody na osobu a deň.
 
     Pri výpočte požadovaného množstva teplej vody je potrebné zvážiť počet vodovodných batérií v celom dome. Pre štvorčlennú rodinu je najbežnejšie inštalovaná zásobná nádrž s objemom 250-300 litrov. V prípade zvyšovania objemu spotreby horúcej vody alebo inštalácie prídavného zariadenia na vodu je vhodnejšie navrhnúť 400-litrový systém .
  Pred zakúpením solárneho kolektora sa musíte zaujímať aj o to, kde ho chcete inštalovať. Spravidla sú solárne panely namontované na streche domu , pretože je pre kolektor najpohodlnejšie a najbezpečnejšie. Pri inštalácii zariadenia na otvorenom priestranstve stojí za to vyberať miesto, ktoré bude chránené pred možným  poškodením a zároveň   čo najdlhšiu dobu  osvetlené slnečnými lúčmi.  Preto pred nákupom vykurovacieho kolektora dbajte na hlavne na tieto podmienky umiestnenia. 

     Ak ste sa rozhodli ako miesto na inštaláciu kolektorov vybrať strechu  domu, nezabudnite, že nie každý typ vybavenia je vhodný pre tento alebo druh strechy. Napríklad bude veľmi ťažké pripevniť na dosku tenký panel plochého kolektora. Zatiaľ čo vákuový výmenník tepla, so špeciálnym stojanom má  inštaláciu bez problémov. Strechy s veľkým uhlom sklonu vyžadujú umiestnenie  pevného rámu, na ktorom budú pripojené slnečné kolektory. Nezabudnite, že výber miesta inštalácie zohráva dôležitú úlohu v efektívnosti dodávky solárneho tepla. Všetky tieto nuansy,  musia byť dohodnuté so spoločnosťou alebo výrobcom, zariadení, ktoré chcete kúpiť.     Rovnako dôležitým bodom pri výbere zariadení je výpočet požadovanej plochy solárnych kolektorov.  Túto časť nechajte na odborníkov- nech Vám to vyrátajú aj s rezervou. Dajte si urobiť návrh aj cenovú kalkuláciu od viacerých firiem. Ktorú si vybrať?

slunce

·         Tú čo má tradíciu a bude tu aj v prípade  prípadnej reklamácie,
·         tú ktorá Vám vybaví aj dotáciu,
·          tú ktorá najprofesionálnejšie urobí návrh.

Posted in Nezaradené