Drahá súpiska nestačí

Pokiaľ sa zamyslíme nad športovým klubom, nech sa jedná o prestížne spoločnosti a súťaže ako FIFA, NFL, NHL, NBA,… tak si pomyslíme, že k úspechu tímu vedie iba jediná cesta. Nakúpiť drahých a najkvalitnejších hráčov a ono to už pôjde samo. Lenže toto je veľký omyl!
profesionální hráč
Takouto cestou šport negunguje a história mi dáva za pravdu. Skúsení generálni manažéri týchto súťaží vedia, že musia dať dokopy predovšetkým tím, ktorý si rozumie aj v šatni. Možno by ste neverili, aké zázraky dokážu tie správne vzťahy hráča voči spoluhráčom alebo voči trénerovi. Ako vravím, história mi to potvrdzuje. Už sme zažili prekvapenia, kedy sa z tímu, na ktorý vsádzalo len málo ľudí, stali majstri. Nemali veľkú dôveru k postupu a ešte nie že k titulu! Tá nedôvera znalcov, analytikov i fanúšikov pramenila z toho, že tím mal na súpiske nepríliš známe mená. Hráčov, ktorí dokonca klub nestáli ani moc peňazí.
zápas
No ak do takéhoto klubu prikúpite jednu, dve drahšie hviezdy, z ktorých ide taký zaslúžený rešpekt kvôli ich zaslúženým úspechom i dlhším skúsenostiam a v kabíne sa vytvorí kolektív mladých ľudí, ktorí si rozumejú športovo i ľudsky a tento kolektív motivujú jedna, dve skúsené hviezdy, ktorí boli pre tých mladých kedysi vzormi a majú k nim ten správny rešpekt /nie vynútený/, vtedy máte skoro zaručenú zostavu k úspechu.
roztleskávačka
Takýto trik musí poznať každý skúsený generálny manažér. Na atmosfére v šatni si zakladá i Doug Baldwin, manažér tímu NFL s názvom Seattle Seahawks. Jeho vyjadrenie na momentálnu súpisku jeho tímu:
Baldwin: šatňa Seahawks je naozaj výnimočná
Podľa jeho vyjadrení kolektív a momentálna súpiska Seahawks sú na správnom mieste. Tím má momentálne viac známych hráčov, ktorí sú známi svojim temperamentom.
No z môjho pohľadu ide o to, aby temperament využívali správnym smerom, pretože pokiaľ je v šatni stále dusná a konfliktná atmosféra, to vedie jedine k prehrám. Takisto škodí, pokiaľ je v tíme veľa hviezd a veľa vodcov. Tí sa nikdy nezhodnú a každý chce mať posledné slovo.