Hrdinové nové fronty

Tento názov vám zrejme nepovedal nič, pokiaľ ste sa nikdy nezaujímali o undeground, nevraviac o jeho predrevolučnej tvorbe. Hrdinové nové fronty (HNF) bola jedna z vôbec prvých textovo najprovokatívnejších kapiel hrajúcich v Československu ešte pred rokom 1989. Svojim štýlom si jednoznačne naklonili vtedajšie punkové publikum, nakoľko zo začiatku tvorby išlo o čistý punk-rock, ktorý bol miešaný temnosťou gotiky.

metal

Práve tento štýl bol pre HNF typický. Temnosť, depresívne a provokačné texty, ale zároveň obohatené o impulzívny punk-rock. Pred rokom 1989 čistá provokácia, ktorá vlastne provokatívne pôsobí dodnes. Nie nadarmo sa k ich známym hitom radí i song „provokace“ a aj napriek tomu, že išlo o punkovú kapelu (čo bolo zrejmé i z výzoru) zložili pár pesničiek typu „skinheadská noc“ a v určitej miere so skinheadmi sympatizovali.

Čo k tomu dodať, skrátka rebeli. Účelom tejto kapely bolo možno šokovať, ale každopádne písať texty, ktoré boli na vtedajšiu dobu skutočne drsné a vlastne drsne znejú i dodnes a to i bez zbytočných vulgarizmov. Skôr ide o prínos skutočnej reality bez pozlátka. Z mojej skúsenosti s počúvaním kapiel podobného zamerania vám poviem vlastný názor, že z môjho pohľadu ide o skutočnú legendu a zrejme vôbec prvú najodvážnejšiu punkovú kapelu z histórie českej a slovenskej kultúry. Paradoxom zostáva, že kapela ukončila činnosť tesne pred revolúciou a odvtedy sa zamerala už iba na čisto gotický štýl. Každopádne viac podrobných informácií o tejto kapele, ako aj spomienky z čias ich „zakázenej“ punkovej tvorby po rok 1989 nájdete v zbrusu novej knihe s totožným názvom: Hrdinové nové fronty (Príbeh punkovej legendy).

kytara

Jej autorom je samotný spevák a kitarysta tejto legendárnej kapely Petr Štěpán, ktorý má určite čo povedať a jeho tvorba je zaujímavá dodnes. Nie je to stará prechľastaná a zdrogovaná hlava, ktorá si už spomína len na sex a heroín, ako by ste u mnohých rockových legiend čakali, ale Štěpán skrátka je, bol a zostane zaujímavá individualita s hlavou plnou duchaplných, i keď možno veľmi pesimistických myšlienok. Táto kniha sa ale skôr zameriava na zážitky spojené s kapelou HNF, každopádne ide o zaujímavé čítane blízke každému, kto nie je iba ovcou sledujúcou umelo vytvorené pop trendy.