Ako si efektívne plniť ciele

Ako si efektívne plniť ciele


Všetkým je známy pojem „novoročné predsavzatia“. Dáva si ich asi každý, no vydržia tak najviac mesiac – česť výnimkám. Chceli by ste sa dozvedieť tajomstvo, ako sa nastaviť tak, aby ste si svoje ciele boli schopní aj splniť? Ak áno, tak poďme do toho!

Mnoho ľudí si myslí, že cieľ môže byť akýkoľvek a sú to práve oni, ktorí sa potrebujú zmeniť a naladiť na inú vlnu, aby v živote aj niečo dosiahli. Aj to je pravda, lenže aj konkrétna méta má svoje pravidlá:

1. špecifickosť – ak chceme čosi dosiahnuť, musíme to presne pomenovať a urobiť si jasnú predstavu do budúcnosti;

2. merateľnosť – naše predsavzatie by malo byť merateľné, napríklad koľko kíl chcem schudnúť alebo koľko kilometrov by som chcel zabehnúť;

Mnohí ľudia si ako predsavzatie dávajú práve cvičenie.

3. dosiahnuteľnosť – je veľmi dôležitý bod, pretože niektoré ciele sú jednoducho viac snami ako métami – to znamená, že pri nich existuje len minimálna pravdepodobnosť toho, že by sa skutočne splnili. Čím reálnejšie predsavzatie mám, tým väčšia šanca, že sa mi ho aj podarí uskutočniť. Nebojte sa však do reality zaviesť aj trochu snívania, pri odvahe a viere sa dá dosiahnuť množstvo vecí.

4. reálnosť – už sme ju trochu popísali aj v predchádzajúcom bode. Jednoducho, je potrebné mať čo najreálnejší cieľ, tak sa nám bude aj ľahšie plniť.

5. časová ohraničenosť – ak si určíme dátum alebo časové obdobie, za ktoré by sme predsavzatie chceli vykonať, bude nás to viac motivovať k aktivite, ako keby sme si bližšie neurčili deadline.

Rastúca krivka úspechu

Naše ciele by sme mali mať rozdelené na 7 oblastí:

1. osobné ciele;

2. vzťahy;

3. zdravie a telo;

4. kariéra a vzdelanie;

5. oddych;

6. financie;

7. nezištné ciele.

Odborníci si taktiež odporúčajú zapisovať ciele v minulom čase, pretože to v nás evokuje pocit, že sme ich už splnili. Náš najväčší a najočakávanejší zámer by sme si niekde mali vysvietiť alebo nalepiť tak, aby sme naňho stále videli. Dobrá rada na  záver – nebojte sa snívať a o svoje sny sa podeliť s ostatnými. Ak sa nechceme zveriť druhým s našimi snami, znamená to, že sa obávame úspechu.