Máte radšej vlastnosti hliníkových diskov alebo plechových?

Ak ste venovali pozornosť svojim kolesám na aute, napr. pri prezúvaní pneumatík, možno ste sa zastavili aj nad otázkou, aký typ diskov na koleso je najlepší. Respektíve nad tým, či vám stačí zvoliť plechové, teda oceľové, alebo tie hliníkové, čiže zliatinové a teda elektrony Najdisky.

Je vlastne rozdiel medzi prvou a druhou možnosťou? No tých podstatných rozdielov je hneď niekoľko a cena je len jedným z nich.

koleso, auto

Začnime tým, čo vidíme na prvý pohľad. Dizajn elektrónov je viditeľne štýlovejší, zároveň automaticky vhodnejší pre autá vyššej triedy. No samozrejme svojim atraktívnym dizajnom skrášlia aj automobil nižšej triedy. Navyše predstavujú ľahšiu a nenáročnú údržbu pri ich čistení.

  • Nie sú to však len viditeľné estetické výhody hliníkových diskov, kvôli použitým materiálom sú ľahšie a poskytujú lepšie jazdné vlastnosti a zvýšený komfort z jazdy a vo svojej podstate tiež nižšie opotrebenie súčiastok a nižšiu spotrebu paliva.

Ak by sme ale mali spomenúť ich nevýhody, tak potom je to hlavne vyššia cena, no tiež zložitejšia oprava. V prípade ceny je to však nekonkrétne, pretože kategória zliatinových diskov ponúka produkty od najrôznejších výrobcov, môžu tam byť väčšie cenové rozdiely, čo ale znamená, že aj v tejto kategórii sa samozrejme dajú nájsť cenovo prístupnejšie možnosti.

auto, koleso

Plechové disky sú pomerne jednoduchšie. A čo je pre mnohých oceniteľným faktorom- lacnejšie. Lenže sú ťažšie, po čase hrdzavejú, majú náročnejšiu údržbu pri čistení od blata a naozaj neukážu dobre na luxusnejších vozidlách z vyššej triedy. Na druhej strane… sa v prípade poškodenia dajú ľahšie opraviť, takisto ani ich oprava nie je drahá, nehovoriac o tom, že ak sa poškriabu, dokáže ich v podstate opraviť aj bežný laik.

Z uvedených vlastností je teda na každom zvlášť, na ktorých vlastnostiach mu pri výbere a následnom nosení diskov záleží primárne. Podľa toho by sa mal rozhodovať.