Záhrada je relax

Záhrada je relax

Záhrada je pre mnohých z nás relax. A nielen to, dáva nám priestor na dopestovanie si vlastného ovocia a zeleniny. Má to ale aj svoje negatíva. Záhrada je priestor, ktorý nám ponúka veľa možností na svoje využitie. Je pritom jedno na ktorú stranu sa prikloníte. Zvolíte si romantiku a vitamíny v podobe ovocného sadu a kríkov? Alebo to bude zeleninová záhradka, ktorá Vám poskytne celoročnú zásobu čerstvej a domácej zeleniny? Rovnako poslúži aj ako priestor na hranie pre deti a voľnočasové aktivity v podobe bazénu či detského ihriska. Ovocné sady sú nádherné, voňavé a romantické. Na jar nás tešia krásnymi voňavými kvetmi a počas roka šťavnatými a na vitamíny bohatými plodmi.

záhrada ako priestor pre oddych ale aj aktívny relax

Tie sa tešia veľkej obľube hlavne u našich babičiek. Tie z plodov varievali džem a lekváre. Iné plody sa sterilizovali v sklenených fľašiach a odkladali do špajze. Neskôr ich mohli použiť pri príprave Šmóru či ovocného koláča. Domáce džúsy a limonády sa rovnako tešia veľkej obľube. Sirupy zo sladkého ovocia neboli ničím výnimočným v domácnostiach, kde sa pestovalo ovocie. Dnes je možné plody nielen sterilizovať, variť ale aj mraziť. Používajú sa na to jednoduché plastové sáčky so zipom. Takto je uskladnenie ovocia jednoduchšie a podstatne rýchlejšie. Nie každé je ale na tento typ uskladňovania vhodné. Zeleninová záhradka si vyžiada oveľa viac pozornosti.

plody našej práce

Okrem sadenia semienok či sadeníc je potrebné sa venovať vo zvýšenej miere preplievaniu. Burina môže totiž mladé rastliny ľahko zadusiť. Zodpovednejšie zaobchádzanie potrebujú obzvlášť rastliny náchylné na napadnutie škodcami ako sú slimáky alebo vošky. Tie totiž dokážu v priebehu pár hodín zničiť celú rastlinu. Výdatnejšiu zálievku budú potrebovať uhorky a dužinaté plodiny, kým zemiaky sú oveľa sebestačnejšie. Ak ste minimalisti a nemáte záujem o hodiny a dni strávené piplaním sa v záhrade, zvoľte úspornejšie riešenie ako si dopestovať vlastnú úrodu. Veľmi obľúbenou alternatívou pre záhradkárov sú vyvýšené záhony. Dopestujete si svoju zeleninu ale vyhnete sa najpríjemnejším prácam ako je napríklad rýľovanie či dookola sa opakujúce pretrhávanie buriny.