3 fakty o peniazoch, ktoré Vás život mohol naučiť

Aj napriek tomu že s peniazmi pracujeme každý deň, vieme o nich smutne málo. Peniaze hýbu svetom, či si tento fakt pripustíte alebo nie je to proste tak. Zamyslite sa nad týmito faktami:

peněženka

1 FAKT: Že za peniaze si šťastie nekúpite?
Určite Vám je táto veta celkom známa ale je tak úplne pravdivá? Či si už kúpite dom, auto alebo bicykel prinesie Vám to predsa šťastie. Čiže teoreticky ste si to šťastie kúpili. Skúsme sa oprieť o fakty. Počuli ste o psychológovi menom Maslow? Môže Vám byť známa jeho pyramída potrieb, ktorá sa týka práve spomínaného faktu, že šťastie si za peniaze nekúpite. Psychológ usporiadal potreby do hierarchií, v ktorej vysvetľuje, že ako prvé by sa mali uspokojiť potreby na nízkej úrovni a neskôr tie na vyššej. Ak si nájdete túto hierarchiu zistíte, že na to aby ste uspokojili potreby na nízkych úrovniach potrebujete práve peniaze. Tak stále nad týmto výrokom krútite hlavou?

finance

2 FAKT: Hospodárenie s peniazmi nie je závislé na matematike ale práve na Vašich emóciách a psychológií!
Aj vy ste si mysleli, že ak chcete svoje peniaze pekne ušetriť potrebujete ovládať práve matematiku? Myslím, že život Vás naučil, že úplne stačí vedieť spočítať koľko máte v peňaženke ale to, že ste v dlhoch a máte problémy s peniazmi ozaj nie je problém matematiky. Veľký vplyv má práve Vaša povaha a emócie, pretože od toho závisí či si nejakú vec kúpite a necháte sa zlákať reklamou.

hodiny

3 FAKT: Aj drobné sú peniaze!
Skúste si v hlave spočítať koľko, koľko drobných denne miniete na nie veľmi dôležité veci? Nakúpite si noviny len preto aby ste si pozreli jeden príspevok, nakúpite topánky, ktoré si obujete raz a už ich hodíte do skrine alebo si ich objednáte na internete a zaplatíte poštovné hoc obchod máte za rohom? Vypočítajte si koľko miniete práve na takéto nezmyselné činy a zistíte, že drobné už nie sú drobné ale tvoria podstatnú časť Vášho rozpočtu.