Aj rezeň môže byť zdravý

…ak viete ako ho pripraviť. A nie len ako, ale hlavne v čom. Nenahraditeľným pomocníkom Vám v tom bude fritéza.

pánev

Fritéza
Fritéza je súčasťou  kuchynskej výbavy, ktorá môže nahradiť viacero hrncov. Jedlo pripravené vo fritéze je zdravšie a chutnejšie, než jedlo, ktoré klasicky vyprážate na panvici.
Bežné vyprážanie v panvici si vyžaduje Vašu pozornosť, čas a aj nemalú dávku oleja. Najčastejším problémom je pripálenie oleja a následná strata chuti rezňa. Pri fritéze sa tomuto problému vyhnete.
Suroviny nemusíte obracať – vo fritéze sú ponorené v oleji a je zaistené ich rovnomerné smaženie.
S pripáleným olejom sa vo fritéze tak rýchlo nestretnete. Nastavením teploty oleja vo fritéze zabránite jeho prepáleniu.
Olej v panvici po vyprážaní vyhodíte. Vo fritéze môžete olej použiť viac krát (15-20 krát)  – takže žiadne veľké náklady Vás nečakajú.
Fritézy rozdeľujeme podľa viacerých typov.

fritéza

Ohrevné teleso vo fritovacej nádobe
Špirála je ponorená priamo do oleja, ktorý takto zohrieva.
Tieto typy sa jednoducho čistia. Môžete ich dať aj do umývačky riadu.

Ohrevné teleso mimo fritovacej nádoby
Olej vo fritéze sa zohrieva vďaka teflónovej nádobke. V tomto type fritéz môžete pripravovať aj dusené jedlá, jedlá, ktoré sa nepripravujú len smažením v oleji.
Údržba pri týchto fritézach je trochu zložitejšia, nakoľko sa nedajú rozobrať.

Rotačná fritéza
Rotačná fritéza Vám pripraví jedlo zdravšie. Naklonené dno a rotačný košík sa postarajú, aby suroviny olejom počas prípravy len prechádzali. Spotrebujete len polovicu oleja a jedlo nie je olejom nasiaknuté.

Teplovzdušná fritéza
Teplovzdušná fritéza Vám nahradí nie len panvicu, ale aj hrnce. Dve ohrevné telesa a ventilátor, ktorý rovnomerne rozvádza teplo v celom objeme fritézy sa postarajú o prípravu rôznych pokrmov. Pri vyprážaní v tomto type fritéz Vám postačí len jedna lyžička oleja.

řízek

Väčšia či menšia fritéza?
Objem fritéz je rôzny. Od 0,5 litra až po 5 litrov. Fritézy s menším objemom – do 1,5 litra sú vhodné pre menej početné rodiny (pripravíte v nich asi 1 kg hranolčekov). Ak je ale Vaša rodina väčšia tak si zaobstarajte fritézu s objemom nad 2 litre (v týchto pripravíte asi 1,7 kg hranolčekov)