Ako cestovať s deťmi: externé štúdium, diaľkové štúdium v škole, osobné skúsenosti

Ako cestovať s deťmi? Jednoducho. Môj syn išiel na svoju prvú cestu vlakom 4 mesiace. Po 5 mesiacoch najprv spal v stane vysoko v horách Tien Shan. Od 13 rokov sa učí externe (na diaľku) a cestuje po svete. Vo veku 15 rokov vyliezol na Everest, absolvoval skúšku na algebre v bare Pai počas výletu na sever Thajska a hral Diablo na observatóriu na najvyššej hore Thajska.

moře

No, vymenoval som veľa svetlých momentov nášho života, v skutočnosti, naša skúsenosť ale nie je ani zďaleka taká úspešná.  Externality z adolescencie, pre dieťa, ktoré je zvyknuté na školskú dochádzku, je náročná skúsenosť, hoci je to pre nás to najlepšie možné. V tomto príspevku sa snažím písať všetko tak, ako je.
V čase nášho príchodu do Thajska mal Daniel 12 rokov, 6. ročník.

Došli sme na šesť mesiacov, počas školských hodín – od novembra do mája. Pretože svojou povahou som sa stretol s deťmi, ktoré študujú samostatne, doma (externé štúdium, rodinné vzdelanie), niet pochýb o tom – presunuli sme sa do rodinného vzdelávania. Daniel zloží skúšku zo všetkých predmetov až v máji.  Samo štúdium sa konalo počas letných prázdnin. Spolu so synom sme urobili harmonogram a určili množstvo práce. Niektoré položky išli okamžite ako hodinky. Prvých pár týždňov to bolo nezvyčajné, ale potom môj syn začal prejavovať záujem, začal si určovať domáce úlohy sám. Náš harmonogram vyzeral asi tak:

foťák

  • štúdium – 1/4 času (v priemere niekedy viac);
  • písanie s priateľmi, plávanie alebo hranie – 1/4 času;
  • sledovanie filmov – od 1/6 do 1/4 času;
  • čítanie (alebo počúvanie audiokníh) – od 0 do 1/4 času;
  • na internete sedí v priemere 15 minút denne.

Niekedy ideme niekde von, môže to trvať väčšinu dňa. Samotné učenie sa je oveľa zaujímavejšie ako v škole. Naozaj sa nemusíte báť vycestovať na dlhšie – chce to len disciplínu a vytrvalosť.