Chce to finančný plán!

Bojujete aj vy každý mesiac s nedostatkom financií? Nie nadarmo sa hovorí „dlhý ako týždeň pred výplatou“. To, že vám ku koncu mesiaca vaše financie jednoducho nevychádzajú, nie je nič zvláštne. Pokiaľ nezarábate milióny, tak sa s týmto problémom určite pravidelne, alebo aspoň raz začas stretávate aj vy. preto by som sa rád podelil o svoje skúsenosti, lepšie povedané, taký malý trik, ako s peniazmi vydržať až do nasledujúcej výplaty.

plán
 
Mnohí ľudia si myslia, že problémom je to, že zarábajú málo. Podľa štatistík, však potrebujeme vždy viac. môžem to potvrdiť aj osobne. Bolo úplne jedno, či som zarábal o päťsto eur viac, alebo menej. Vždy nastal moment, že som s peniazmi jednoducho nevychádzal. Raz som si povedal, že to takto nemôže pokračovať, pretože neustále požičiavanie od rodiny, či známych ma dostávalo do začarovaného kruhu.
Preto som sa rozhodol, že si nastavím svoj malý finančný plán. Spočiatku mi to veľmi nepomáhalo. Nedokázal som dodržať stanovené ciele. Nakoniec som to vymyslel trošku inak. Spočítal som si všetky výdavky. Hovorím o veciach ako je účet za elektrinu, splátky, internet a tak ďalej. Túto sumu som si odpočítal od môjho celkového príjmu. Rozdiel, ktorý mi ostal, som následne bral ako položku, s ktorou môžem rátať.

kalkulačka

Ako teda znie moja rada? Na začiatku mesiaca, alebo potom ako vám na účet príde vaša výplata, zaplaťte všetko, čo musíte. Zvyšok mesiaca narábajte len so spomínaným rozdielom. Asi si teraz hovoríte, že som vám nijako špeciálne nepomohol. V skutočnosti to však takto robí naozaj málo ľudí. Väčšinou začneme nakupovať a účty platíme až potom. No a práve preto sa neustále dostávame do mínusu. V podstate míňame peniaze, ktoré nemáme, pretože z nich musíme zaplatiť nevyhnutné výdavky. Verte tomu, že aj keď budete mať hospodáriť so sto eurami, nie je to až taký problém. treba sa trošku uskromniť, ale od hladu určite neumriete. Navyše budete omnoho pokojnejší, pretože budete vedieť, že zaplatíte všetko potrebné.