Domáca pokladnička

Pred začiatkom sporenia je vhodné sa rozhodnúť, na čo chceme sporiť. Či ide len o rezervu alebo o konkrétny cieľ. Cieľom môže byť napríklad dovolenka, jazykový kurz alebo nový počítač. Prvotným cieľom býva zistiť, či takýto systém môže fungovať a či si vôbec dokážeme vypracovať disciplínu v zbavovaní sa peňazí do pokladničky. Pokiaľ totižto peniaze neodložíte, skôr alebo neskôr ich niekomu aj tak odovzdáte.
sklenička s penězi
Je dobré zvoliť radšej menšiu pokladničku, aby v prípade krádeže sme neprišli o príliš veľký finančný obnos. Taktiež je vhodné zvoliť takú, do ktorej nevidieť a nedá sa samozrejme otvoriť. Ak totiž do nej nebudete vidieť, nebudete vedieť ani koľko ste do nej vhodili a teda vás nebude tak veľmi lákať ju otvoriť. Tento krok je dôležitý predovšetkým  pri budovaní si zvyku šetrenia. Keď prekonáte nutkanie ušetrené peniaze minúť, môžete si dovoliť aj pokladničku bez vrchnáku.
 
Začíname teda  šetriť. No ale ako to býva – kým peniaze pred sebou dobre neschováte a máte iba pokladničku z ktorej poľahky peniaze vyberiete, neušetríte vôbec nič. Tak to teda skúsime ako za mladých čias, vyrobíme si vlastnú nedobytnú pokladničku. Môžeme na ňu použiť prakticky všetko, čo nájdeme doma.
 
·Zavárací pohár s víčkom,
·lepidlo – najlepšie to najsilnejšie,
·izolačnú pásku– pre istotu, poistka proti otvoreniu,
·papier – pre trocha motivácie
·pero – na napísanie tejto výnimočnej motivácie,
·lepiacu pásku – na zalepenie motivačného motta,
·nožnice alebo skrutkovač– na dieru do veka.
 
Postup:
Do vrchnej časti veka si spravíme dieru, najlepšie takú, z ktorej vám peniaze nevypadnú naspäť von. Veko a závitovú stenu pohára natriete lepidlom určeným na sklo, plasty a iné materiály. Lepidlo určené na papier určite nebude stačiť. Necháme zaschnúť, previažeme poriadne silno izolačnou páskou tak, aby to nevyzeralo zle. V ďalšom kroku si vytvoríme niečo ako motivačné motto proti otvoreniu, oblepíme ho páskou, aby sme ho nezoškrabali po prvých pár prečítaniach a máme hotovo.
 kasička prasátko
Teraz už stačí LEN šetriť, hoci to je asi to najťažšie. Odporúčam hádzať do pokladničky všetky mince menšie než 2€, takýmto štýlom by to mohlo ísť celkom rýchlo.