Hráte pri nákupe fér?

Táto otázka nepatrí len internetovým obchodom. Právom sa kladie aj zákazníkom, ktorí nakupujú prostredníctvom sprostredkovateľov. Napríklad cez Aliexpress, Ebay alebo Amazon. Obchodníci musia prechádzať cez rôzne kontroly a plniť nespočetne veľa požiadaviek. K tomu majú za povinnosti bezchybne prevádzkovať svoj biznis. Mnohí si to bohužiaľ neuvedomujú.

košík

Ako získať niečo zadarmo?
Kto by nechcel šaty alebo kozmetiku zadarmo? Ani jeden človek by nezaváhal, kebyže si môže odniesť domov svoju vysnívanú vec. Našťastie, takéto praktiky sú u nás stíhané v podobe krádeží. Čo však neraz polícii a orgánom spravodlivosti uniká je zločin, ktorý sa vyskytuje na internete. Je prakticky nedokázateľný a nejde iba o stranu predavača. Kupovať mačku vo vreci sa nevyplatí koniec koncov ani jednej strane.

Ako to prebieha?
Celý podvod spočíva vo vzdialenosti, pre ktorú si objednávate z internetu. USA, Veľká Británia alebo Čína sú najčastejšie destinácie on-line nakupovania. Domôcť sa spravodlivosti je takmer nemožné a platí to pre obidve strany. Ak kupujete cez portál, ktorý vám garantuje vrátenie peňazí, pre mnohých podvodníkov a kriminálnikov je to akoby pozvanie. Stačí nákup požadovanej veci, jej prevzatie a následná reklamácia.

podvod

V čom je podvod?
Všetko spočíva v reklamácií a prísľube vrátenia peňazí. Nejeden človek sa snaží reklamovať to, čo nemá žiadnu chybu. Ide mu len o získanie peňazí naspäť bez vrátenia tovaru. Mnohé spôsoby podvodov sú sofistikované a keďže reklamáciu neposudzuje priamo obchod ale sprostredkovateľ, väčšinou je vo výhode zákazník. Preto sa ľudia neboja napísať falošnú recenziu, sfalšovať fotky alebo naschvál poškodiť tovar. Po požiadaní vrátenia peňazí je ich zločin takmer dokonalý.
Aj preto je nutné, aby obchody pravidelne kontrolovali svojich nákupcov a delili sa o svoje poznatky s druhými. Ten, kto má na účte veľmi veľa reklamácií asi nebude mať iba zlé šťastie, ale hlavne rozum v hrsti a plnú peňaženku. Preto neskúšajte oklamať poctivo pracujúcich ľudí, ktorí vám do budúcna nedovolia urobiť s nimi obchod.