Je automobilka Jaguár Land Rover riešenie?

·         V roku 2016 sa schválilo povolenie na výstavbu automobilky Jaguár Land Rover v Nitre. Nový závod sa buduje v okolí Nitry, pri obciach Lužianky, Zobor, Čakajovce a Zbehy. Jeho rozloha je asi 300 000 m2. Projekt bol schválený 13. septembra 2016. Automobilka plánuje vytvoriť základných 2 800 pracovníkov, a postupne sa má tento počet zvyšovať. Celková investícia presahuje 1,4 miliardy eur. Automobilka sa má uviesť do chodu v roku 2018,  a hospodárska situácia by mala pokročiť o 5 percent ročne. Posledný príchod inej automobilky priniesol obrovský ekonomický rast, takže Slovensko by sa mohlo dostať na popredné priečky v automobilovom priemysle.

auto

Môžeme konštatovať že ide o pozitívny skok pre Slovenskú ekonomiku. Spoločnosť prisľúbila vyššie platové ohodnotenie, čo môže byť lákadlom pre nezamestnaných ľudí, ktorý si hľadajú prácu. Slovensko sa stáva krajinou, ktorá sa zameriava vo veľkej väčšine na automobilový priemysel. Premiér Róbert Fico rokoval s vedením Jaguára, a vedenie spoločnosti sa vyjadrilo že by chcelo postaviť čo najskôr.

kabriolet
 
·         Zamestnanosť na Slovensku sa neustále zlepšuje. Zamestnanosť rastie vďaka silnejšej ekonomike, a má sa stále zvyšovať. Automobilka Volkswagen priniesla raketový nárast investície, a preto nám už len zostáva čakať, či sa tento nárast zopakuje aj teraz. Ale vzniká vysoká koncentrácia pracujúcich ľudí na jednom mieste? Určite áno. Ak si vezmeme že ak táto koncentrácia porastie  začnú vznikať na Slovensku tzv. „Hladové doliny“. Preto by Slovensko malo ešte viac podporiť drobných podnikateľov a tým zvýšiť rast ekonomickej situácie aj v krajoch, ktoré sú na nižších priečkach tohto rebríčku. Preto nezamestnaný odchádzajú do zahraničia, ani nie tak kvôli lepšej práci, ako skôr kvôli práci samotnej. V najväčšom náraste zamestnanosti Slovenských občanov v zahraničí vedie jednoznačne Rakúsko, o niečo menej má Česká republika a za ňou pokračuje Nemecko.