Vzdelanie pred prvou triedou?

Každý rodič chce pre svoje dieťa len to najlepšie. Je to pochopiteľné, veď je to predsa vaše dieťa a je všetko, čo máte. Niektorí rodičia sa však už od útleho detstva snažia svoje ratolesti nielen vychovávať a naučiť ich bežné veci. Chcú, aby robili oveľa viac. Majú pocit, že ich dieťa je dosť inteligentné a práve preto ich už odmala učia čítať, písať a počítať. Veľmi často sa stáva, že dieťa príde do prvého ročníka s tým, že už ovláda väčšinu vecí, ktoré sa malo ešte len učiť. Je dobré určiť svoje dieťa takéto veci už v malom veku?

 knihy a jablko

Psychológovia k tejto téme majú naozaj rozdielne stanoviská. Jedno je však jasné. Celkom normálne a bežné to teda nie je. Dieťa by malo mať hlavne veľa času na hranie a určite nie je správne s ním v piatich alebo dokonca štyroch rokoch sedieť pri knihách a učiť ho písmenká. Nútiť dieťa k tomu, aby sa učilo niečo, čo bude preberať v škole je nielen zbytočné, môžete mu tým spôsobiť odpor ku všetkému, čo sa týka vzdelania. A sami uznáte, že niečo takéto je už skutočne veľký problém.

 

Ak je však niečo prípustné a určite by sme to mali brať do úvahy, tak je to prípad, kedy sa chce dieťa učiť samé. Niektoré deti jednoducho s učením nemajú problém a sú dokonca prípady, kedy sa deti naučia čítať a spájať písmenká len tak. Stačí vám malý záblesk. Je pravdepodobné, že sa vás najprv bude pýtať na písmenká. Vtedy si už môžete začať domýšľať a pomaly, teda nenútenou formou mu ukazovať, ktoré písmenko je aké. Ak sa chce dieťa učiť takto, môžete byť len radi. V tomto prípade si môžete byť takmer na stopercent istí, že vaše dieťa nebude mať so školou absolútne žiadny problém.

 kniha na šňůře

V každom prípade buďte ako rodičia obozretní. Je dôvod, prečo je školská dochádzka od šiestich rokov. Dieťa jednoducho potrebuje vyzrieť na to, aby bolo na vzdelávanie, ktoré mu bude poskytnuté, pripravené.


Posted in Nezaradené