Vzdelanie pred prvou triedou?

Každý rodič chce pre svoje dieťa len to najlepšie. Je to pochopiteľné, veď je to predsa vaše dieťa a je všetko, čo máte. Niektorí rodičia sa však už od útleho detstva snažia svoje ratolesti nielen vychovávať a naučiť ich bežné veci. Chcú, aby robili oveľa viac. Majú pocit, že ich dieťa je dosť inteligentné a práve preto ich už odmala učia čítať, písať a počítať. Veľmi často sa stáva, že dieťa príde do prvého ročníka s tým, že už ovláda väčšinu vecí, ktoré sa malo ešte len učiť. Je dobré určiť svoje dieťa takéto veci už v malom veku?

 knihy a jablko

Psychológovia k tejto téme majú naozaj rozdielne stanoviská. Jedno je však jasné. Celkom normálne a bežné to teda nie je. Dieťa by malo mať hlavne veľa času na hranie a určite nie je správne s ním v piatich alebo dokonca štyroch rokoch sedieť pri knihách a učiť ho písmenká. Nútiť dieťa k tomu, aby sa učilo niečo, čo bude preberať v škole je nielen zbytočné, môžete mu tým spôsobiť odpor ku všetkému, čo sa týka vzdelania. A sami uznáte, že niečo takéto je už skutočne veľký problém.

 

Ak je však niečo prípustné a určite by sme to mali brať do úvahy, tak je to prípad, kedy sa chce dieťa učiť samé. Niektoré deti jednoducho s učením nemajú problém a sú dokonca prípady, kedy sa deti naučia čítať a spájať písmenká len tak. Stačí vám malý záblesk. Je pravdepodobné, že sa vás najprv bude pýtať na písmenká. Vtedy si už môžete začať domýšľať a pomaly, teda nenútenou formou mu ukazovať, ktoré písmenko je aké. Ak sa chce dieťa učiť takto, môžete byť len radi. V tomto prípade si môžete byť takmer na stopercent istí, že vaše dieťa nebude mať so školou absolútne žiadny problém.

 kniha na šňůře

V každom prípade buďte ako rodičia obozretní. Je dôvod, prečo je školská dochádzka od šiestich rokov. Dieťa jednoducho potrebuje vyzrieť na to, aby bolo na vzdelávanie, ktoré mu bude poskytnuté, pripravené.