Zimná údržba garáže.

   Ak ste vlastníkom garáže, veľmi dobre viete oceniť jej výhody hlavne v zimných mesiacoch, keď vás netrápia ranné problémy s odhŕňaním snehu či premrznutými chladnými sedačkami a volantom. No podobne ako auto aj vaša garáž si aspoň raz ročne vyžaduje aspoň tú základnú starostlivosť, ktorá vám zaberie minimum času.

garáž 

   V prvom rade odstráňte z garáže všetky veci, ktoré tam zavadzajú a boli tam navážané počas celého roka. Však poznáme to staré známe, že ak nevieme čo s nejakou nepotrebnou vecou, tak šup s ňou do garáže. Niekedy sa stane, že tá vec nielenže bráni parkovaniu auta, ale môže dôjsť aj k jeho poškodeniu. Ak už máme garáž prázdnu a voľnejšiu, môžeme ju pekne ľahko pozametať alebo aj povysávať. Ak máte v garáži odtokové žľaby alebo kanáliky, nezabudnite ich skontrolovať a vyčistiť, aby roztopený sneh opadnutý z auta v zimných mesiacoch mal kadiaľ odtiecť. Keďže v garáži sú často nebezpečné látky ako napr. benzín, je dôležitá aj otázka vetrania. Skontrolujte preto vetracie okienka alebo mriežky. Správne vetranie je dôležité aj z ohľadu nežiadúcej tvorby plesní na stenách.  

dom s garážou

   Asi najdôležitejšou z pohľadu funkčnosti je v garáži brána. Musíme venovať pozornosť najmä koľajniciam a tesneniu garážovej brány.  Tesneniu škodia mrazy, kedy dochádza k jeho praskaniu a celkovo k znižovaniu jeho životnosti. Použitím rôznych olejov na to určených môžeme tomuto nepríjemnému poškodzovaniu zabrániť. Koľajnice konštrukcie mechanizmu garážovej brány musíme udržiavať hlavne čisté, aby mechanické nečistoty a prach nespôsobovali problémy.  Niektoré časti garážovej brány je potrebné prestriekať silikónovým olejom, aby garážová brána pri otváraní a zatváraní nevydávala nepríjemne zvuky. Ale dávajte si pozor, aby ste niekedy olejom nepremazali aj časti, ktoré si to nevyžadujú. U niektorých brán to sú napr. kolieska, ktoré sa posúvajú po koľajniciach. Presné pravidla údržby si radšej overte u toho, kto vám bránu inštaloval.