Mobilné domy na rekreáciu aj celoročné bývanie

Pokiaľ rozmýšľate o kúpe domu, ale nemáte až taký veľký rozpočet či pozemok, možno by ste sa mohli pozrieť na inú alternatívu, akou sú mobilné domy. Tieto domy sa stávajú v poslednej dobe veľmi populárne a čoraz častejšie si ich ľudia začínajú kupovať. Zväčša sa používajú na rekreačné účely, ako záhradná alebo iná chata, ale pokojne sa v nich dá bývať aj počas celého roka. Dôvodom ich obľúbenosti je najmä relatívne nízka cena a rozmery, ktoré sa šikovne zmestia aj na malé pozemky a zároveň poskytnú dostatočné priestory na bývanie. Okrem toho sa za ich výhodu považuje aj ich mobilnosť, čo znamená, že často sú umiestnené na kolesách alebo iba položené na určité formy podkladu a dajú sa ľahko premiestniť na iné miesto. Mnohokrát si takéto domy na kolesách kupujú ľudia, ktorých záľubou je cestovanie a môžu potom jednoducho meniť svoje bydlisko.

Mobilný dom

Keď sa rozhodnete pre zakúpenie takéhoto mobilného domu, mali by ste vedieť, že ho nemôžete umiestniť len tak hocikde. Mobilné domy, aj napriek tomu, že sa od klasického vybudovaného alebo murovaného domu líšia, sa považujú rovnako za stavbu. Na jeho umiestnenie teda budete najprv potrebovať povolenie od Stavebného úradu, a to aj ak ho plánujete používať na celoročné bývanie aj na občasnú rekreáciu. Rozdielom však je, že nepotrebujete robiť zápis do katastra nehnuteľností a ani nemusí byť mobilný dom skolaudovaný. Avšak dajú sa zohnať aj také mobilné domy, ktoré sú potrebné skolaudovať, aby im mohlo byť priradené súpisné číslo.

Dovoz mobilného domu

V tom prípade sa na dom pozerá ako na nehnuteľnosť a je treba splniť všetky povinnosti, ktoré sa pri nehnuteľnostiach povinne vybavujú. Na mobilný dom, prihliadaný ako na nehnuteľnosť, sa dá potom v prípade potreby zobrať aj hypotekárny úver. Po získaní rozhodnutia od Stavebného úradu môžete dom umiestniť na vybraný pozemok, čo viete urobiť samostatne, ak máte na to dopravné prostriedky, ale najčastejšie dovoz a inštaláciu domu realizuje vybraná firma, ktorá vám dom predala či postavila.