Zlepšite svoj život so zdravým stravovaním

Zdravé stravovanie je kľúčové k dosiahnutiu kvalitnej fyzickej a psychickej kondície, teda k posilneniu nášho zdravia a toho, ako sa cítime. Práve preto sa o túto téme zaoberajú ako mladšie, tak aj pokročilejšie ročníky a o tom, ako súvisí stravovanie s našou celkovou kondíciou, hovorí aj kniha Štíhla a zdravá po 50-ke juliacizova.sk.

zeleninová omeleta

Na túto tému sa preto skúsime pozrieť aj v našom článku a pozrieme sa konkrétne na to, čo sa stane s našim telom, ak do svojej životosprávy zaradíme všeobecné zásady zdravého stravovania (nehľadiac na vek).

Budeme mať viac energie

A táto zmena bude citeľná, samozrejme v pozitívnom zmysle. Práca, hobby a iné aktivity razom nebudú predstavovať takú veľkú záťaž, budeme ich lepšie stíhať a lepšie sa koncentrovať. A to práve preto, lebo zdravé stravovanie káže o pestrom, ale vyváženom prijímaní všetkých dôležitých živín, po ktorých telo logicky načerpá viac životných síl. Sacharidy, tuky, bielkoviny, minerály a vitamíny v tom zohrávajú veľmi dôležitú úlohu, najmä ak sú prijímané vo vyváženom množstve.

Zlepší sa nám trávenie

Opäť by malo ísť o zmenu, ktorá bude citeľná, teda v pozitívnom zmysle ju zaregistrujeme. V tomto ohľade sú prospešné predovšetkým celozrnné potraviny ako aj ovocie a zelenia. A ako možno viete, k dobrému tráveniu smažené a ťažké jedlá nepomáhajú, skôr naopak a preto je v tomto ´prípade lepšie ich obmedzovať, rovnako ako nadbytočnú konzumáciu múčnych potravín.

melón, pláž

Budeme pravidelne lepšie naladení

Áno, už bolo spomenuté, že je to aj o posilnení psychickej kondície. Pretože je to aj nervový systém, ktorý je potrebné obohacovať živinami a v tomto prípade je to hlavne vitamín B a nenasýtené mastné kyseliny, ktoré tak dopomôžu k zdravšej psychike. Tomuto bodu by mali venovať pozornosť najmä ľudia, čo tvoria, alebo robia napr. administratívnu prácu, resp. tí, čo „pracujú hlavou“ alebo tí, čo sa cítia psychicky vyčerpaní a sú v poslednej dobe často nervózni.