Obávaná kríza stredného veku

S pojmom kríza stredného veku ste sa už pravdepodobne stretli. Zvykne sa o nej hovoriť aj ako o druhej puberte a my ženy ju poznáme pod názvom menopauza, ktorej príznaky a dôsledky sú nám oveľa jasnejšie. Ženy však nie sú jediné, komu sa v staršej dospelosti v tele dejú zmeny a sú to práve muži, kvôli ktorým si táto životná etapa získala svoj negatívny podtón, pretože sa často spája s neverou, po ktorej aj dlhoročné manželstvá končia v tomto období rozvodom.

střední krize

Vo veku okolo 45 rokov si muži začínajú uvedomovať svoju ubúdajúcu atraktivitu, pokles v produktivite, šedivejúce vlasy a zmeny sa dotknú aj produkcie testosterónu. Tá môže podľa psychológov spôsobiť pochybnosti o sebe, pocity prázdnoty, uvedomenie si „krátenia času“, či snahu vyzerať a pôsobiť mladšie. Práve preto si muži často potrebujú dokázať, že ešte nepatria do „starého železa“ a chcú začať žiť naplno, zbierať nové zážitky a vykonať radikálnu zmenu vo svojom živote. To bohužiaľ často vyúsťuje do nevery zvyčajne s mladšou milenkou, čím sa uisťujú o svojej atraktívnosti. Snažia sa uniknúť rutine svojho života a partnerského vzťahu a tento únik často nájdu u milenky, pri ktorej sa cítia obdivovaní a chválení. Väčšinou nejde len o jednorázovú známosť, no aj napriek tomu sa muži často so svojou manželkou nechcú rozviesť a pokračujú v oboch vzťahoch, pretože si nevedia dať rady.

manželé

Takáto situácia spôsobí partnerke nemalé trápenie, a preto je najlepšou prevenciou a zároveň aj riešením komunikácia. Ak sa u muža prejaví nespokojnosť, ak chce skúšať nové veci alebo potrebuje zmenu, dovoľte mu kúpiť si motorku, nechajte ho ísť s kamarátmi na chatu alebo vyhľadajte manželského poradcu, no určite nečakajte, že sa situácia ustáli sama od seba. Rovnako nemá zmysel dávať partnerovi podmienky a ultimáta, pretože tie sa často menia na prázdne sľuby a situácia sa zmení na nekonečný príbeh. Kríza stredného veku nemusí vždy znamenať, že vám manžel bude neverný, no ak sa tak stane pokúste sa vyhľadať pomoc odborníka, uistiť partnera, že je pre vás stále atraktívny a vniesť do vášho vzťahu čerstvý vánok. Nezabúdajte však na to, že manželova nevera nie je vaša chyba, a preto ak nenachádzate zo situácie východisko neostávajte v nej dlhšie, než je potrebné.