Zbieranie bábik


Prečo zbierať bábiky?
Ľudia zhromažďujú bábiky z mnohých dôvodov. Niektorí si ich zbierajú kvôli roztomilým spomienkam z detstva, iní za umenie, ktoré ide do ich tvorby, iné s historickou hodnotou a ďalšie za ih hodnotu ďalšieho predaja. Ľudia zhromažďujú, čo sa im páči a odrážajú ich túžby a hodnoty.

barbie

Dokonalé spracovanie a umenie, ktoré ide do výroby niektorých bábik, môžu prilákať zberateľa. Môže to byť jemný biskupský porcelán tváre bábiky, realistické okuliare, parochňa, historické oblečenie alebo doplnky, alebo jednoducho báječný výraz na tvári bábiky. Dobre vyrobená bábika je umelecké dielo a niektoré zberateľské bábiky sú jedinečné.
Ďalších kolektorov priťahuje konkrétny názov firmy alebo výrobca, ako napríklad Mattel. Pre mnohých zberateľov môže byť konkrétna línia bábiky príťažlivá, ako napríklad konkrétna bábika, alebo séria historických bábik reprezentujúcich rôzne kultúry alebo obdobia v histórii.

Niekedy pôvod, etnický pôvod alebo historický význam bábiky sú to, čo napĺňa zberateľa. Tradičné japonské bábiky oblečené v kimonách alebo africké bábiky, ktoré sa nachádzajú v farebnej kentej látke, alebo staré módne bábiky môžu osloviť ľudí zaujímajúcich sa o iné kultúry alebo konkrétne historické obdobia.

klaun

A nakoniec, niektorí zberatelia pozerajú na bábiky ako na investíciu. Rovnako ako pri každej zbierke môže byť kolekcia bábok zabezpečením proti inflácii. Veľa populárnych bábik, ako napríklad Barbie, sa v priebehu rokov zvýšilo v hodnote a niektoré vydania konkrétnej bábiky sa môžu predávať za značné množstvo peňazí. Starožitné bábiky sa tiež stali zberateľskými položkami. Biskupské bábiky z devätnásteho storočia vyrobené francúzskymi výrobcami ako Bru a Jumeau dnes majú hodnotu takmer 22 000 eur. Ak máte to šťastie, že máte jednu z týchto zberateľských bábik, ktorá sa dostala do vašej rodiny, mohli by ste byť na ceste k založeniu cennej zbierky.